Zapraszamy na wernisaż Ryszarda Góreckiego

Zapraszamy na wernisaż Ryszarda Góreckiego.
Galeria Arttrakt
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1, Wrocław
Ryszard Górecki „Praca”
18.02.2022-19.03.2022,
wernisaż 18.02, g. 19:00
kuratorka: Ida Smakosz-Hankiewicz
Godziny otwarcia galerii: wt-pt. 14:00-18:00, sb. 11:00-15:00
arttrakt.pl

Ostania prezentacja prac Ryszarda Góreckiego pt. Hope odbyła się w Galerii Arttrakt w 2014 roku. Aktualna wystawa pokazuje wybór prac artysty, powstałych na przestrzeni ostatnich 20 lat. Po części jeszcze dotychczas nie pokazywanych. Tytuł wystawy krytycznie odnosi się do obrazu „Praca”, ale po części również do upływu czasu. Bo praca artysty nigdy się nie kończy…

Wystawa poddaje tytułowe pojęcie analizie, pokazując rożne ścieżki jego interpretacji. Praca okazuje się sposobem na osobiste przetrwanie oraz sposobem na przetrwanie idei zawartej w dziele sztuki.

Dzisiejsze realia, w których funkcjonuje artysta ulegają zmianom w coraz szybszym tempie. Krytyczna obserwacja i analiza tych zmian jest podstawowym elementem aktywności twórczej artysty. Łączącego w swej sztuce wielowątkowe inspiracje o modernistycznym rodowodzie z uproszczonymi formami powstałymi z niejednorodnych elementów. Charakterystyczna dla twórczości Ryszarda Góreckiego jest metoda artystycznego recyklingu, gdzie istniejące już znaki i formy pozbawione pierwotnego kontekstu, zaczynają nowe życie jak np. wprzęgniecie metod wizualizacji wiedzy w formie wypowiedzi malarskiej. Obrazy artysty wykorzystują nierzadko naukowe opisy, ilustracje i fotografie, które po ich deformacji staja się artystyczna interpretacja ich pierwotnej treści.

Ryszard Górecki zajmuje się światem obrazów bez wewnętrznej logiki i kontynuacji. Łączy abstrakcje z elementami rozpoznawalnymi oraz osobiste spostrzeżenia z ugruntowanymi znaczeniami, które nieprzypadkowo wymykają się jednoznacznej interpretacji. Charakterystyczne dla artysty jest dekonstruowanie języka i wskazywanie na jego płynność. Podobnie jak Derrida, Górecki otwiera pojęcia na grę subtelnych przesunięć i różnic w celu generowania nowych sensów.

Biografia artysty

Ryszard Górecki (ur. 1956 w Słubicach)

Artysta interdyscyplinarny, poruszający się pomiędzy malarstwem, sztuką obiektu i instalacją. Kurator wystaw i pedagog. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze (obecnie Uniwersytet Zielonogórski). W latach 1980-2002 stworzył i prowadził Galerię Prowincjonalną w Słubicach oraz Art in CP w Collegium Polonicum UAM. W latach 1998- 2005 był kuratorem programu polskiej sztuki współczesnej w Brandenburskim Muzeum Sztuki Współczesnej Cottbus- Frankfurt O. Laureat Paszportu Polityki. Kilkukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Kultury w Berlinie.
Zainteresowany deformowaniem nauki oraz łączeniem kultury popularnej z naukami społecznymi, historią i metajęzykiem sztuki. Eksperymentuje z przedmiotami znalezionymi i produktami konsumenckimi. Mieszka w Berlinie.