Zaproszenie: wystawa T.Koclęgi i M.Kosiec „Układy binarne”. Wernisaż: 10.11|19:00


Galeria Arttrakt ma przyjemność zaprosić Państwa
na wystawę Tomasza Koclęgi i Małgorzaty Kosiec
zatytułowaną „Układy binarne”

10.11-10.12.2022
Kuratorka: Ida Smakosz-Hankiewicz
Wernisaż : 10.11, godzina 19:00
Galeria Arttrakt, ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1, Wrocław

www.arttrakt.pl

„Układy binarne” to wystawa, która w centrum stawia figurę człowieka. Człowieka widzianego z rożnych, wydawałoby się przeciwstawnych perspektyw: malarskiej i rzeźbiarskiej, kobiecej i męskiej. Celowo odwołuje się do pojęcia binarności które określa kontrast między dwoma przeciwieństwami.
Mimo że Tomaszowi Koclędze i Małgorzacie Kosiec bliska jest idea uniwersalizacji wizerunku człowieka to jest ona w pewnym sensie przedstawiona również przez pryzmat tożsamości płciowej. Przestrzenne i trójwymiarowe rzeźby postaci męskich zestawione są z malarskimi portretami kobiet, których głębia uchwycona została na dwuwymiarowej płaszczyźnie płótna.
Zarówno Małgorzata Kosiec jak i Tomasz Koclęga sięgają w swojej twórczości do tradycji starych mistrzów, jednak dzięki wypracowanym przez siebie zabiegom technologicznym, zyskują aktualny, wydźwięk, który mimo uniwersalizacji przekazu pozwala im mówić językiem swoich czasów.

MAŁGORZATA KOSIEC

ur.1975 r. w Łodzi. 1990-1995 – Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi. 1995-2000 – studia na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom z wyróżnieniem w 2000 roku. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki. Finalistka programu International Young Art 2002 domu aukcyjnego Sotheby’s. Wystawiała w Nowym Jorku, Tel-Avivie, Amsterdamie, Denver, Gotheborgu, Malmo, Londynie oraz w Polsce. Reprezentowana jest przez wiodące szwedzkie galerie w Gotheborgu, Malmo i Sztokholmie. Doceniana za unikatową technikę portretową oraz połączenie nowoczesnych środków wizualnych z dziedzictwem wielkich mistrzów malarstwa. Jej obrazy trafiły do prestiżowych kolekcji w Polsce i zagranicą. Twórczość artystki przebiega równocześnie w dwóch nurtach: tzw. portretach typograficznych, gdzie wizerunek budowany jest z warstw liter, słów i symboli oraz w abstrakcjach wielkoformatowych. Oba te nurty łączy wielowarstwowość, poszukiwanie głębi oraz tajemniczość.

 

TOMASZ KOCLĘGA

Urodzony w 1968 r. W 1993 r. ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Wykładał także na zagranicznych uczelniach w Finlandii, USA i Czechach. Uprawia rzeźbę figuratywną. Posiada w swym dorobku monumentalne rzeźby w przestrzeniach publicznych, zainstalowane na stałe, na trzech kontynentach. Eksponowane one są między innymi w Saint Louise (USA), New Delhi, Czandigharze (Indie), Wilnie (Litwa), Zlinie (Rep. Czeska) oraz Bytomiu, Rybniku, Katowicach.W grudniu 2020 roku, w New Delhi, została zainstalowana najnowsza, monumentalna praca artysty pt. “Inner Balance”. Rzeźba o wymiarach 7 x 10 x 8 m, odlana z 6,5 t brązu, jest w chwili obecnej jego największym dziełem. Od kilku lat artysta tworzy również małe i śedniej wielkości rzeźby z brązu. Charakteryzuje je dynamika kompozycji, ekspresja wyrazu, deformacja. Wszystko to składa się na charakterystyczną, rozpoznawalnę formę, operująca bogatym jezykiem gestow. Twórczość Tomasza Koclęgi skupiona jest na naturze człowieka z jej pragnieniami, emocjami, możliwościami i marzeniami. Ta fascynacja wyznacza obszar jego twórczości, wyrażającej się przede wszystkim rzeźbą figuratywną. Doskonałe wyczucie formy umożliwia widzom zgłębianie I odkrywanie prawdy o człowieku. Treść emocjonalna i intelektualna jest skondensowana w zdeformowanych ciałach ludzkich, których ciche gesty stają się alfabetem wyrażania uniwersalnych wartości.