Zaproszenie na wernisaż wystawy Eglė Pilkauskaitė 19.10 g. 19:00

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na wystawę Disruptive Coloration do Galerii Arttrakt już jutro

Eglė Pilkauskaitė| Disruptive Coloration

Kuratorzy: Marta Ģibiete, Bārbara Gulbe, Kati Kerstna,  Merle Kannus,
Julija Pociūtė, Dalia Truskaitė

wystawa: 17.10.2022-12.11.2022
wernisaż: 19.10.2022 / 19.00

Galeria Arttrakt
Ofiar Oświęcimskich 1/1, Wrocław

 

Wystawa jest debiutem w ramach Play with Glass – Europan Glass Festival / Europejski Festiwal Szkła 2022.

Tegoroczna, 8. już edycja Play with Glass – European Glass Festival jest wyjątkowa. Spotykamy się po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią, niepewni, co przyniesie najbliższa przyszłość. W Ukrainie toczy się okrutna wojna, w Rosji trwa powszechna mobilizacja, młodzi chłopcy trafiają na front, Europa pogrąża się w kryzysie, Putin straszy atomem, populizm i nacjonalizm zyskują na popularności i zagarniają umysły młodych Europejczyków… Obroną przed kryzysem, upadkiem wartości, niepewnością jutra może być tylko sztuka. Bo sztuka „otwiera” oczy, uszy i serca. Uczy nas widzieć, słyszeć i odczuwać.

Ważnym medium w sztuce jest szkło. Materiał o niezwykłych właściwościach, po który sięgają wybitni artyści pracujący w różnych technikach artystycznych. Tworzą obrazy, rzeźby, instalacje i filmy wideo, obiekty architektoniczne, design. Właśnie takie prace są prezentowane na głównej wystawie festiwalu i na wystawach towarzyszących.
W tym roku, Międzynarodowym Roku Szkła, zaprosiliśmy do udziału w tworzeniu programu Festiwalu artystów z krajów nadbałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii. Ich osiągnięcia w sztuce tworzonej ze szkła i z wykorzystaniem szkła są coraz bardziej zauważalne i doceniane na rynku sztuki nie tylko w Europie, ale także w świecie.

Sztuka nie zna granic. Ogranicza ją jedynie nasza wyobraźnia. Jeżeli otworzymy umysły na otaczający nas świat, wyzwolimy się od uprzedzeń i stereotypów, przekroczymy każdą z granic.

Anita Bialic, prof. Kazimierz Pawlak

Eglė Pilkauskaitė – Artystka z Litwy. Dyplom na Camberwell College of Arts, University of the Arts w Londynie, Wielka Brytania, 2014. Udział w kilku wystawach zbiorowych, m.in.: Camberwell Space w Londynie, 2018, i w Museum of Applied Arts and Design w Wilnie, Litwa. Jej twórczość ma korzenie w konceptualnych badaniach tematów takich jak: ruiny, przesiedlenie, antropocen czy nowy materializm; eksploruje różne techniki i materiały przemysłowe i rzemieślnicze.
www.pilkauskaite.com