Pobór próbek

Automatyczny pobór próbek w przemyśle

Kontrola jakości procesów produkcyjnych, jak również produktów końcowych, jest niezbędna do uzyskania odpowiednich parametrów, a tym samym do rozpoczęcia sprzedaży. Cykliczny pobór próbek w trakcie produkcji jest niezbędny do przeprowadzenia analizy laboratoryjnej charakterystyki pobranego materiału. Na podstawie wyników określana jest jakość badanej próbki, a na jej podstawie podejmowana jest decyzja, czy dana partia produktu spełnia określone wymagania i normy, oraz o ewentualnej korekcji procesu.

Pobór próbek może być przeprowadzany na różne sposoby, w zależności od rodzaju procesu technologicznego i typu materiału przeznaczonego do próbkowania. Na ten moment można wydzielić dwie główne kategorie poboru próbek: ręczny i automatyczny. Każda z wymienionych opcji posiada zalety i wady, warto zastanowić się, którą z metod wybrać na własnej linii technologicznej.

BROSZURY dot. POBORU PRÓBEK

Manualne pobieranie materiałów z pewnością jest najtańszym rozwiązaniem, aczkolwiek nie jest też tanie. Dlaczego? Ręczny pobór próbek wymaga od operatora linii produkcyjnej odpowiedzialności za pobór próbki, kontrolę funkcjonowania procesu, zatrzymanie produkcji i ponowne uruchomienie instalacji. Manualny pobór próbek wymusza wprowadzenie kilku, a nawet kilkunastu przestojów w procesie produkcji, a dodatkowo, w niektórych aplikacjach, może stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia operatora.

Natomiast automatyczny pobór próbek wymaga inwestycji w specjalistyczny osprzęt linii produkcyjnej, czyli odpowiednio dobrany pod konkretną aplikację próbopobierak, który ma za zadanie okresowo pobierać próbkę z procesu. Takie rozwiązanie ogranicza ryzyko wypadku przy pracy, zwiększa reprezentatywność próbki oraz wiarygodność wyników badań laboratoryjnych.

Aktualnie posiadamy w naszej ofercie ponad 50 próbopobieraków. Przeznaczone są one do pracy w różnych branżach, tj. przemyśle spożywczym, chemicznym, kosmetycznym, farmaceutycznym, cementowym, rafineryjnym i innych. Próbniki zostały skonstruowane do poboru granulatów, proszków, szlamów, cieczy, gazów i innych materiałów). Część z nich posiada specjalistyczne certyfikacje, zwłaszcza modele przeznaczone do przemysłu spożywczego (atesty 3-A) oraz przeznaczone do pracy w strefie zagrożonej wybuchem (ATEX).

Dobór odpowiedniego urządzenia do poboru próbki dla aplikacji klienta wymaga uzyskania podstawowych danych technicznych dotyczących procesu i produktu, który ma być poddany analizie. Dużą pomocą są kwestionariusze, o których wypełnienie prosimy klienta, abyśmy mogli jak najlepiej dobrać indywidualne rozwiązanie.

FORMULARZ APLIKACYJNY 1

Dla manualnych próbopobieraków cieczy lub gazów

FORMULARZ APLIKACYJNY 2

Dla próbników materiałów sypkich i granulatów

FORMULARZ APLIKACYJNY 3

Dla próbopobieraków zawiesin i szlamów

Model SAA

Próbopobierak model SAA

Model B1

Próbopobierak model B1

Model A

Próbopobierak model A

Model MCL

Próbopobierak model MCL

Próbopobieraki z pewnością znajdą zastosowanie m. in. w poniżej wymienionych gałęziach przemysłu. Urządzenia do poboru próbek zawsze dobierane są indywidualnie, w zależności od wymagań danej aplikacji, systemu oraz wytycznych danej branży. Bogata oferta próbników firmy Sentry Equipment, której jesteśmy przedstawicielem, spełnia wymagania poboru próbek produktów nawet w skomplikowanych procesach produkcyjnych.

Pobór próbek mleka

Przemysł spożywczy

laboratoria

Przemysł chemiczny

Pobór próbek zawiesin i cieczy

Przemysł farmaceutyczny

Przemysł rafineryjny i petrochemiczny

Przemysł rafineryjny

Pobór próbek pasty do zębów

Przemysł kosmetyczny

Pobór próbek zbóż

Przemysł rolniczy

Pobór próbek cementu i kruszyw

Cementownie i kruszywa

Pobór próbek soków i musów

Produkcja napojów