17-30.07.2009 Wernisaż w Zachęcie – Wolność od-zysku

Sezon urlopowy w pełni, dlatego chcielibyśmy zaproponować Państwu, w czasie wakacyjnych wojaży, chwilę relaksu w Narodowej Galerii Sztuki ZACHĘTA w Warszawie. Tam właśnie, już w najbliższy piątek 17.07 o godz. 19.00 zostanie otwarta wystawa „WOLNOŚĆ OD-ZYSKU”. Jaki wpływ na sztukę i jej twórców może mieć kryzys? Czy zahamuje „konsumpcję” sztuki? Współsponsorowany przez naszą firmę projekt nie przynosi odpowiedzi na te pytania, ale może przyczyni się do refleksji nad wolnością od zysku, (z odzysku?), w naszym codziennym zabieganiu. Ekspozycja będzie prezentowana do 30 sierpnia 2009 r.

ZAPRASZAMY NA WERNISAŻ WYSTAWY 

Wolność od-zysku 

W PIĄTEK 17 LIPCA O GODZ. 19

podczas wernisażu wystąpi DJ EDEE DEE 

OTWARCIE POPRZEDZI SPOTKANIE PRASOWE,

KTÓRE ODBĘDZIE SIĘ W SALACH WYSTAWOWYCH O GODZ. 12

 

Wystawa Wolność od-zysku dotyczy kryzysu i różnych jego kontekstów, a także momentu wyczerpania, jakiego w dobie kryzysu doświadczamy. Wynika z potrzeby zatrzymania się w pędzie ku produkcji i konsumpcji. „Za dużo!” — chce się zawołać za Jacques’iem Derridą. Nadmiar i brak stanowią najważniejsze pojęcia określające kryzysową rzeczywistość. Jednocześnie mimo finansowej zapaści błędne koło konsumpcji i produkcji toczy się dalej — w wielu aspektach życia kryzys wydaje się być odległy i nierealny. Wystawa ta ma być komentarzem tej sytuacji. Świat sztuki podlega także zależnościom ekonomicznym, stąd pytanie o sytuację dzieła sztuki i rynku sztuki w czasach recesji. Czy zgodnie z hasłem Wszystko zysk grupy Twożywo każda produkcja artystyczna ma przynosić dochód?

Czas kryzysu zmusza do innych działań, alternatywnych zachowań opartych na powściągliwości, sięganiu wstecz, poszukiwaniu nowych jakości w posiadanym już „kapitale artystycznym”. Obok nisko budżetowych, specjalnie stworzonych na wystawę prac jest sporo powstałych w wyniku recyklingu, zapożyczeń, powtórek, przeszukiwaniu archiwów — to jedne z możliwych sposobów twórczych, ważnych zarówno z punktu widzenia ekonomii, jak i ekologii.  

artyści zaproszeni do udziału w wystawie: Michał Budny, Rafał Bujnowski, Oskar Dawicki, Wojciech Doroszuk, Roman Dziadkiewicz, Katarzyna Józefowicz, Agnieszka Kurant, Robert Kuśmirowski, Angelika Markul, Anna Orlikowska, Agnieszka Polska, Wilhelm Sasnal, Jadwiga Sawicka, Janek Simon, Twożywo, Wunderteam

kuratorki wystawy: Anna Bargiel, Karolina Bujnowicz, Joanna Ruszczyk, Beata Seweryn, Ida Smakosz, Natalia Zawiejska – Muzealnicze Studia Kuratorskie przy Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego

opieka merytoryczna: Maria Brewińska, kuratorka Zachęty Narodowej Galerii Sztuki

opracowanie graficzne druków Grzegorz Laszuk KSIĄŻKI I STRONY

organizatorzy wystawy: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Fundacja korporacja Ha!art, Muzealnicze Studia Kuratorskie UJ

partner projektu korporacja ha!art wszystko co się nie opłaca

sponsorzy projektu: MIKA wydawnictwa poligrafia reklama, TECHNOPOMIAR

Wystawa dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ekspozycja prezentowana do 30 sierpnia 2009 r.

sponsorzy galerii: Centrum Medyczne Damiana, Netia

sponsorzy wernisażu: Blikle, Freixenet

patroni medialni: Gazeta Wyborcza, Polityka, TOK FM, The Warsaw Voice, Art & Business, artinfo.pl, onet.pl, empik

Współpracujemy z firmą PRESS – SERVICE Monitoring Mediów

Zdjęcia prac znajdują się na ftp.zacheta.art.pl

użytkownik – prasa

hasło – wystawa

teczka – wolnosc od-zysku