Zaproszenie na wernisaż – w sobotę 20.05.2023 g. 19:00 Jacka Sroki, Hunger nach Bildern

Hunger nach Bildern

Galeria Artttrakt serdecznie zaprasza na wystawę

Jacka Sroki „Hunger nach Bildern”

która odbędzie się w  ramach tegorocznej Nocy Muzeów

20.05.2023 o godz. 19:00

Kuratorka: Ida Smakosz-Hankiewicz
Czas trwania wystawy: 20.05 – 23.06.2023

Galeria Arttrakt, ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1, 50-069 Wrocław
galeria@arttrakt.pl
arttrakt.pl
tel. kom. +48 502 581 905

Hunger nach Bildern” to tytuł najnowszej wystawy Jacka Sroki i zarazem tytuł jednego z obrazów oraz grafiki prezentowanych na wystawie. Tytułowy „głód obrazów” odnosi się do zjawiska w sztuce lat 80 zwanego wielkim powrotem malarstwa i królującego wówczas ekspresjonizmu. Twórczość Jacka Sroki wyrasta z tego okresu, a najnowsza wystawa jest formą hołdu dla czasu, kiedy malarstwo pełne kolorów, ekspresji wyrazu, nieskrępowanych form i wielkich formatów wywróciło świat sztuki do góry nogami. Początki tej rewolucji miały miejsce w Republice Weimarskiej, a malarstwo niemieckich artystów stało się symbolem rewolucji i inspiracją dla kolejnych twórców. Dziś znów obserwować możemy powrót i triumf malarstwa. „Głód obrazów” może być więc odczytywany w kontekście aktualnej sytuacji na rynku sztuki. Postawa artystyczna Jacka Sroki, jego niezaspokojony „apetyt” na malowanie, wewnętrzny imperatyw tworzenia coraz to nowych obrazów, niezmiennie od lat to również jedna z możliwości interpretacji najnowszej wystawy artysty.

Jacek Sroka – malarz, grafik i rysownik. Urodził się w Krakowie w 1957 roku. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1981-1988 był asystentem na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP. W 2018 roku prowadził kurs grafiki w Akademii Sztuk Pięknych Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie. W latach 2014 – 2018 współtworzył Centrum Grafiki w Nantongu, w Chinach. Wystawiał obrazy i grafiki na stu dwudziestu pokazach indywidualnych ( m.in. w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Paryżu, Tokio, Berlinie, Reykjaviku, Amsterdamie, Maastricht, San Francisco, Wiedniu, Lyonie, Kurytybie, Pekinie) i kilkuset zbiorowych w Polsce i świecie. Retrospektywne wystawy muzealne: Musee Des Beaux Arts,Chambery, Francja,1995; Musee d’Ussel, Francja, 2005; Muzeum Narodowe w Krakowie, 2008; Kunstverein Offenburg, Niemcy, 2008; Muzeum Narodowe, Przemyśl, 2011; Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra, 2011; Museu Oscar Niemeyer, Kurytyba, Brazylia, 2013; Muzeum Górnośląskie, Bytom 2017.
Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych w Polsce ( m.in. Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Górnośląskie, Bytom; Muzeum Sztuki, Łódź; Muzeum Sztuki Współczesnej, Radom, Biblioteka Jagiellońska, Kraków; Zbiory Graficzne PAU, Kraków ) i w świecie ( m.in. Metropolitan Museum, Nowy Jork; Graphishe Sammlung Albertina, Wiedeń; National Gallery of Art, Waszyngton; Musee Savoisien, Chambery; Cabinet des Estampes, Bibliotheque National de France, Paryż; Utsunomiya Museum of Art, Utsunomiya; Museu Oscar Niemeyer, Kurytyba; Ningbo Art Museum, Ningbo) oraz licznych kolekcjach prywatnych. Laureat Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza (2001); odznaczony Brązowym Medalem „Gloria Artis” oraz przyznanym przez ZPAP Okręg Krakowski Medalem Vive l’art Jest członkiem Polskiej Akademii Umiejętności (2022)

Więcej na www.arttrakt.pl

Jacek Sroka Harpia