Zaproszenie: Dawid Czycz – Nie-do-patrzenia

Szanowni Państwo,

przypominamy o nadchodzącym wernisażu wystawy Dawida Czycza Nie-do-patrzenia.

Zapraszamy już w najbliższą sobotę o godz. 19.00 do Galerii Arttrakt!

Dawid Czycz (ur. 1986), absolwent Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2011 r. Obronił dyplom w pracowni prof. Leszka Misiaka. Związany z Galerią Zderzak. Mieszka i tworzy w Krakowie.

 

Artysta jest jednym z reprezentantów tzw. nurtu nowych surrealistów. Odbiorcę swoich prac wrowadza nas w świat nie do końca realny, czasem straszny, często groteskowy. Początkowo jego prace dotyczyły sytuacji opresyjnych dla człowieka zmagającego się z własnym wyobcowaniem i samotnością. Czycz przyrównywał jego funkcjonowanie w społeczeństwie do zachowań niektórych gatunków owadów – stały się one częstym motywem jego wczesnych obrazów (por. tytuł jednej z pierwszych indywidualnych wystaw artysty, zorganizowanej w Galerii Zderzak: „O wadach”).

 

W prezentowany w Arttrakcie cyklu obrazów „Woodland” dominują przedstawienia zwierząt jak gdyby wyjętych ze swojego naturalnego środowiska, nieruchomych, ujmowanych przez artystę w małych kadrach. Częstokroć skrępowane, z zatkanymi pyskami lub dziobami, przepołowione – przypominają raczej martwe eksponaty niż zwierzęta, którym często przypisujemy całe zestawy ludzkich cech. Tytuł wystawy „Nie-do-patrzenia” może być rozumiany zarówno w odniesieniu do przemyślanego dzialania artystycznego, które pozwala na zobaczenie tylko części jakiejś sytuacji, (wybranych przez artystę kadrów, celowego zabiegu ukrycia przed oczyma widza części obrazu) ale także w kategoriach niedopatrzenia jako brak opieki, dbałości względem zwierząt i przyrody ogółem.