Wystawa – Ireneusz Walczak I The Future is Now

Serdecznie zapraszamy na wystawę do Galerii Arttrakt oraz do Galerii Geppart ASP. Zachęcamy do poznawania ciekawego świata sztuki współczesnej.

IRENEUSZ WALCZAK
THE FUTURE IS NOW

Czas trwania wystawy: 09.10 – 31.10.2024

Wystawa prezentowana będzie jednocześnie w dwóch galeriach:
Galeria Geppart ASP Wrocław, Piekarnia Żywa Kultura, Księcia Witolda 68/2, Wrocław, wernisaż 18.10.2024 godz. 17:00
Galeria Arttrakt, ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1, Wrocław, wernisaż 18.10.2024 godz. 19:00

Ireneusz Walczak
Malarz, zajmował się również rysunkiem i grafiką. Urodzony w 1961 roku w Świdnicy. Zmarł w 2023 roku. W latach 1983–1988 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach. Był profesorem zwyczajnym w ASP w Katowicach, gdzie prowadził Pracownię Malarstwa.
W 1993 roku otrzymał stypendium „The Pollock – Krasner Foundation Award” w Nowym Jorku. Laureat trzydziestu nagród i wyróżnień krajowych i zagranicznych, m.in. Grand Prix i nagroda mera miasta Chamalieres – I Światowe Triennale Małych Form Graficznych, Chamalieres, Francja (1988), Grand Prix – Konkurs malarski im. Rafała Pomorskiego (1989), Grand Prix – „Bielska Jesień”, Bielsko-Biała (1993).
Początkowo związany z nurtem „nowej ekspresji”, szybko wytworzył własny, dobrze rozpoznawalny, choć dynamicznie zmieniający się język obrazowania. W swojej twórczości często odwoływał się do prywatnych doświadczeń i na tej bazie budował uniwersalny przekaz ujawniający wątki egzystencjalne i problematykę szeroko pojętej tożsamości w kontekście zmieniających się okoliczności kulturowych, społecznych i politycznych.
Od początku brał udział w ważnych wystawach pokoleniowych, m.in. „Krytycy o nas” –BWA Sopot, „Biennale Sztuki Nowej” – BWA Zielona Góra (1989), „Czarna Dziura” – BWA Katowice (1990), Malarstwo lat 80-tych – Frankfurt nad Menem, Düsseldorf – Niemcy (1991), „Oko na widelcu, Creme della crème polskiego malarstwa współczesnego” – BWA Katowice (1992), „Przebudzenie” – Zollverein, Essen, 1994, „Rozbiórka Żelaznej Kurtyny” Centrum wystawiennicze Kuhlhaus Berlin (2011) „Koń trojański” – BWA Katowice, „Z głębi – Artyści Muzeum Śląskiemu”, Muzeum Śląskie w Katowicach (2015), „Dialog der Generationen – Neue Polnische Kunst” – Freies Museum Berlin, Kunsthalle Hanover (2015).
Od 1989 roku namalował trzynaście cykli obrazów – m.in.: „Zrosty”, „Terra Incognita”, „Mury przeszłości”, „Budowanie tożsamości”, „My house is my language”, „Multikulti”, „Narkoza i euforia”, „ Zeitgeist”.
Autor 23 wystaw indywidualnych. Uczestnik blisko 300 ekspozycji zbiorowych w kraju i za granicą. Wielokrotnie uczestniczył w targach sztuki Art Cologne, Art Frankfurt i Art Amsterdam, Art Strasburg, Art Hannover, EUROART w Bazylei.
Jego prace znajdują się w zagranicznych i krajowych zbiorach i kolekcjach.

Organizatorzy:
Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, Galeria Arttrakt